מחשבה מפוכחת על חומרים מסוכנים

חיוב יבואן בחסר מס עקב טעות בסיווג של סוכן המכס
07/06/2016
הזהרו בזכויות קנין רוחני
07/06/2016
חיוב יבואן בחסר מס עקב טעות בסיווג של סוכן המכס
07/06/2016
הזהרו בזכויות קנין רוחני
07/06/2016

מחשבה מפוכחת על חומרים מסוכנים

לאחרונה פורסם כי בית המשפט הגבוה של העם בבייג´ין, חייב יצואן לשלם סך של 65 מליון דולר למבטחי מטוס, כפיצוי על נזק שנגרם למטוס במהלך ההובלה האווירית, על ידי מטען שהובל על גבי המטוס.

מעשה שהיה כך היה: בשנת 2000 חברה הממוקמת בעיר דליאן (סין) שלחה מטען שהחיל 80 פחיות של חומר מסוכן המכיל מרכיבים חומצתיים מסוג Oxalyl Chloride בהובלה אווירית, באמצעות חברת התעופה המלאזית. המטען סווג בטעות כחומר שפיר מסוג 8-Hydroxyquinoline ועל כן, טופל כמטען רגיל. במהלך ההובלה האווירית להודו החומר דלף מהפחיות, המטוס נאלץ לנחות בקואלה למפור והנוסעים פונו מהמטוס. בעקבות הדליפה, נגרם למטוס נזק מסוג אובדן מוחלט (טוטאלוס).

מבטחי המטוס פיצו את חברת התעופה והגישו תביעת שיבוב נגד החברה שייצאה את המטען. בית המשפט קיבל את התביעה וחייב את החברה לשלם למבטחי המטוס סך של 65 מיליון דולר.

מקרה זה, מדגיש את החשיבות הרבה של הצהרה נכונה לגבי מהות המטען. כל חיסכון שנחסך בכך שלא מצהירים על מטען כחומר מסוכן, מתגמד לעומת עלות החבות הפוטנציאלית במקרה של אירוע נזק. זו לא רק שאלה של הימור כלכלי אלא גם נזק לנפש, לרכוש ולמוניטין ולכן יש לנקוט בכל הצעדים הדרושים לבטיחותו של המטען במהלך כל שלבי ההובלה.

עו"ד רועי גלעד

כל המידע המוצג על ידינו הנו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחברים ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה משפטית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים ו/או המצורפים.

תפריט נגישות